ERASMUS+
2022 őszén intézményünk bekapcsolódott egy kis léptékű köznevelési partnerségi projektbe 2022-1-HU01-KA210-SCH-000081105: "Mi már így csináljuk!" címmel a magyarországi Tündérkert Keleti Óvoda, Kikelet Tagintézményének koordinálásával és egy felvidéki, nagykaposi Magyar óvodával partnerségben.
Ez a kis léptékű pályázat nagy lépés a Napocska Óvoda számára, hisz általa sikerült kinyitani a pedagusközösségünk szakmai fejlődési horizontjait egy másik dimenzióra is. Európai léptékű, XXI századi fejlődési horizontok felé indultunk el egy két éves szakmai továbbképzési projektben, amelyen egymás jó gyakorlataiba tekinthetünk be, tudásunkat, tapasztalatainkat oszthatjuk meg és ezáltal sokszorozhatjuk meg.
2023 tavaszán, április 12 és 14 között Erasmus csapatunk részt vett az első partnertalálkozón és szakmai konferencián Nyíregyházán.
Az ott töltött 4 nap alatt megismerhettük a koordinátor intézményt és pedagógus csapatát, valamint betekinthettünk az anyaországi óvodai oktatás rendszerébe, sajátosságaiba, mindennapjaiba. A szakmai konferencia keretében nagyon sok innovatív nevelési és oktatási módszert, fejlesztőeszközt ismerhettünk meg, melyek a nyíregyházi Kikelet Óvoda pedagógusainak, általuk bemutatott jól bevált szakmai gyakorlatuk elemei. Ilyenek voltak a meseláda, a mozgáskotta, az Okoskocka és a DIOO fejlesztőeszközök, az óvodai robotika, a boldog óvoda módszere, a pompás napok program, a jógakaland, az AYRES terápia és az RGM fejlesztő módszer.
Abban a kivételesen szerencsés helyzetben voltunk, hogy a Mozgáskotta, az Okoskocka és a DIOO fejlesztő eszközöket elsőkézből a játékkészletek és módszertanuk kidolgozóinak, fejlesztőinek bemutatói által ismerhettük meg. Sokoldalú eszközöket, játékkészleteket mutattak be nekünk, melyek remek eszközei a korai nevelés komplex, holisztikus szemléletű személyiségfejlesztő munkájának.
A Mozgáskotta készletekkel már mi is évek óta ismerkedünk, sikerrel alkalmazzuk csoportjainkban, de Magyar Gábor most is mutatott újabb alkalmazási lehetőségeket, felvillantott számos érdekes variációt, így óvodapedagógusaink felfrissült szakmai tudástárral érkeztek haza a mozgáskotta óvodai alkalmazásának területén.
A projekt keretében megvalósuló eszközfejlesztés részeként az Okoskocka 7 készletét hazahozhattuk óvodánkba és dr. Kelemen Lajos interkatív műhelymunkája meggyőzött minket arról, hogy ez a készlet az óvodás mindennapok kedvelt játékeszköze lehet, mely bármelyik fejlesztési területen könnyedén, játékosan fejleszti a gyermekek különböző képességeit. Azóta már a mi pedagógusközösségünk néhány tagja is kipróbálta a gyermekcsoportokban a kockakészleteket és megosztotta kedvcsinálóként és útmutatóként tapasztalatait a kollégákkal. Igyekszünk minél alaposabban megismerni a kockakészleteket és beépíteni az azokkal való játékot a különböző didaktikai tevékenységeinkbe.
Hogyan használjuk mi azóta az Okoskockát?
Fülöp Borbála, óvónő beszámolója
"Rácsodálkoztam, hogy milyen sokrétű módon fejleszti a gyermekek készségeit. A gyakorlatok alatt, amikor mi óvodapedagógusok próbálhattuk ki, izgalommal töltött el, gondolkodásra késztetett és gyorsaságot követelt a különböző témájú kockacsalád megismerése.
Az 5-6 éves gyermekeket álló csoportomban, az Okoskockát mutattam be elsőként, amely nagy népszerűségnek örvendett. Nagyon könnyen, kreatívan alkalmazható szabad, illetve kötelező tevékenység elemeként is, bármelyik korosztályban.
Például: A Zöld hét keretén belül, táplálkozás témában alkalmaztam: a kockákon zöldségek és gyümölcsök voltak láthatóak a gyermekek előtt. A feladat: Ki találja és szerzi meg leghamarabb az óvónő által kimondott zöldség/gyümölcs nevét? E játék gyorsaságra és koncentrációra késztette a gyermekeket. A végén a megszerzett kockákból tornyot építettünk, amelyből a gyermekek számára is egyértelművé vált, hogy kinek magasabb a tornya, kinek sikerült a legtöbb kockát megszereznie.
Ugyanakkor a gyermekek építettek tornyot/kertet ,,a”- hanggal kezdődő szavakból. Kedvenceink közé tartozik a Számolás Okoskocka család is.
Mindig nagyszerű érzés megtapasztalni, amikor a gyerekek kreatívan használják ezeket az eszközöket."
Szintén a projekt eszközfejlesztésének keretében talált otthonra nálunk egy DIOO. Ez a példány az első ilyen óvodásoknak kifejlesztett Digitális Okosjáték itt Erdélyben. Nagy megtiszteltetés ez számunkra, ezért az elmúlt hónapokban szűkebb és tágabb módszertani, szakmai közösségeinkkel igyekeztünk megismertetni ezt a rendkívül sokoldalú és komplex okosjátékot. Májusban egy 3 megye részvételével zajló óvodapedagógus konferencián mutatta be az eszközt megalkotója Konkolyi Sándor, aki nyíregyházána partnerségi találkozó konferenciájának keretében. minket is bevezetett a DIOO mesebeli játszóterére. Óvodánk Hóvirág nagycsoportja kapta meg a tanév hátralevő idejére az okosjátékot. A gyerekek hamar megszerették ezt az értintőképernyős mesebeli játékkészletet, mely 8 területen fejleszti a játékos gyerekek képességeit, mint az auditív és verbális észlelés, finommotorika, szintézis-analízis, térorientáció, logikus gondolkodás, memória, vizuális észlelés és differenciálás. Konkolyi Sándor személyes látogatása óvodánkban és az általa tartott interaktív műhelymunka és eszközbemutató segíti pedagógusközösségünket abban, hogy a következő tanévben sikerrel beépítsük az eszközt a napi gyakorlatunkba, mint egy digitális iskolaérettség-felmérő rendszer és képességfejlesztő eszköz egyéni felzárkóztatásra és tehetséggondozásra egyaránt.
Hogyan használjuk mi azóta a DIOO-t?
Fülöp Borbála, óvónő beszámolója:
" Ez a digitális eszköz új lehetőségeket nyitott a tanítás-tanulás folyamat megújítására, illetve a pedagógiai értékelés hatékonyságának fokozására. A járványhelyzetnek köszönhetően a digitális eszközök nem voltak ismeretlen a gyermekek számára, így a DIOO-t is nagy érdeklődéssel fogadták. A DIOO a csoportunk körében megunhatatlannak bizonyult. Egy nap általában 4-5 gyermek próbálhatja ki. Emellett az Okosjáték felméri az óvodás gyermekek iskolaérettségét, játékos formában készíti fel őket az iskolára, illetve támogatják az óvodapedagógusok munkáját, pontos adatokkal szolgálnak az adott gyermekekről. Ez utóbbi még számunkra is kihívást jelent.
Bátorítok minden pedagógust és szülőt, hogy a digitális világ adta, egyre okosodó eszközök lehetőségeit is tanuljuk meg és élvezzük előnyeit."
A jelenkor és a jövő pedagógiája az óvodában is támaszkodik és épít digitális elemekre. Óvodánk eszköztára a 2022-es év elején bővült néhány digitális oktatórobottal, méhecske Bee-bot és Blue-bot robotokkal. Tanuló pedagógusközösség lévén autodidakta módon ismerkedtünk a padlórobotokkal és az algoritmikus gondolkodás alapozásával az óvodában. Minden csoportunk beillesztette didaktikai gyakorlatába a kis robotokat óvodásaink nagy örömére. A szakmai konferencián a Kikelet óvoda által bemutatott ovis robotika program megerősített minket ezekben a szakmai- módszertani szárnypróbálgatásainkban és további ihletet adott a folytatásra. Az eszközfejlesztés részeként egy Maci robotot kapott az intézményünk, amellyel még változatosabbá és élményszerűbbé tehetjük a digitális eszközökkel is támogatott kompetencia alapozó tevékenységeinket. A macirobotot egy családi piknik nyílt tevékenységei, workshopjai keretében mutattuk be az óvodásoknak és családjaiknak nagy sikerrel.
A szakmai konferencia bemutatóin és előadásain túl érdekes szabadidős programokban is résztvehettünk, megismerve a térség kulturális és természeti kincseit. Az esti vacsorák pedig baráti beszélgetésekkel, ismerkedéssel, kollegiális kapcsolataink megerősítésével teltek oldott, vidám hangulatban.
Izgalommal tekintünk az elkövetkezendő időszakra és büszkék vagyunk arra, hogy ezáltal a projekt által tanintézményünk ablakot nyit Európára és egy új dimenzió kerül be óvodapedagógusaink szakmai életébe és tudástárába. Idén ősszel nálunk, Csíkszeredában kerül sor a következő partnertalálkozóra, amikor a mi intézményünk mutatja be és osztja meg saját jógyakorlatait az ökológiai tudatosságra nevelés zöld témáiban, bemutatva óvodánk zöld tankertjének sajátos elemeit és tevékenységeit. A zöld témák mellett a nemzetünk fennmaradását biztosító óvodai hagyományőrző és hagyományéltető tevékenységeket, jó gyakorlatokat is szeretnénk megosztani majd a résztvevő anyaországi és felvidéki óvodapedagógusokkal.
A partneróvodákat októberben szeretettel várjuk a VII. Napocskás Szüreti Felvonulásra és Napocskás Népmeseszüret programra, hogy együtt ropják a táncot városunk központi parkjában több mint 200 székelyföldi óvodással. A hagyományéltető ünnepség és programsorozat mellett tartalmas szakmai konferenciával is készülünk, ahol bemutatjuk majd saját pedagógusközösségünk szakmai gyakorlatát és azt, hogyan sikerült beépíteni a pedagógia munkánkba az első szakmai találkozón megismert eszközöket és módszereket.
Íme néhány kollégánk élménybeszámolója az első, nyíregyházi partnertalálkozóról és a „Mi már így csináljuk!” szakmai konferenciáról:
RÉSZEG MELINDA:
A partner találkozó alkalmàval számos új szakmai ötlettel , fejlesztő eszközzel és nem utolsó sorban sok kedves emberrel ismerkedtem meg. Az ott eltöltött pár nap programsorozata rendkívűl változatos és sokszínű volt. Számos előadásnak és konkrét tevékenységnek lehettem részese. Újdonság volt számomra az Okoskocka valamint a DIOO fejlesztő eszköz, de a konferencia keretén belül ezeknek az eszközöknek a fejlesztője és megalkotója által megismerkedhettem, betekintést nyerhettem, hogy hogyan alkalmazhatom a mindennapi munkám során. Az óvodában tartott tevékenységek is érdekesek , változatosak voltak. Nagyon tetszettek az óvónők által alkalmazott módszerek, kiválasztott eszközök. Különösen tetszett a Mozgàskotta alkalmazása a gyakorlatban, amelyet azóta én is gyakrabban használtam a saját kiscsoportommmal. Úgy érzem pompás napoknak lehettem részese , szakmai téren rengeteget kaptam és számos szép élménnyel térhettem haza. Köszönöm a szervezőknek és minden óvodapedagógusnak a felejthetetlen, élménydús és szeretetteljes napokat!
SZAKÁCS GYÖNGYIKE:
Nagyon örülök és hálásan köszönöm, hogy ott lehettem azon a színvonalas, építő, feltöltő és széles körben gyarapító és gazdagító eseménysorozaton. Nekem ezelőtt jópár évvel volt lehetőségem részt venni egy Mozgás kotta bemutatón, de eszköz hiányában nem maradt az aktív tevékenységeim között. Nagyon jó élmény volt feleleveniteni és aktívan részt venni. A DIIO és az Okoskocka nekem teljesen új volt, nem volt alkalmam addig hozzájuk fizikailag, csak tudomásom volt róluk. Örömmel láttam, hogy milyen sokrétű és sokoldalú tevékenységeket szerveztek a gyerekekkel, és milyen otthonosan érzik magukat. Felemelő és igazán pozitív élményként maradtak bennem a csapatban történő tevékenységek, hisz kicsit közelebb kerültünk egymáshoz. Köszönöm a magasszintű szakmai bemutatókat, a becsepegtetett lelki, szakmai és emberi kincseket meg az együtt töltött időt.
NYÍRŐ IBOLYA:
Szakmaiságomban megerősödve és gazdagodva tértem haza Nyíregyházáról, a Tündérkert Kikelet Óvoda által szervezett Erasmus+ program partnertalálkozójáról. A bemutatott módszerek eszközök nagyon hasznosak voltak, amelyeket beépíthetek és alkalmazhatok a didaktikai munkám során. Az innovatív eszközök, DIOO, MACI ROBOT bemutatása, megismerése által gazdagodott és fejlődött a digitális kultúrám. Nagy élmény volt számomra, hogy betekintést nyerhettem a Tündérkert Kikelet Óvoda mindennapi életbe és új szakmai barátságokat köthettem.
KATONA BEÁTA:
Nagyon sok új élménnyel és tapasztalattal érkeztem haza, amelyeket hasznosíthatok a mindennapi munkám során. Hasznosnak tartom, hogy a konferencia keretein belül személyesen ismerkedhettem Konkoly Sándorral a DIOO fejlesztőjével, és dr. Kelemen Lajossal, az Okoskocka társalkotójával így könnyebben tudtam a gyerekekkel is megismertetni, érdeklődésüket felkelteni az új eszközök iránt, amelyeket óvodánk is megkapott. A programok nagyon változatosak voltak, és interaktívak, lehetőségünk volt kérdezni is az előadóktól ami nagy pozitívum volt számomra. Minden előadásból, tevékenységből kaptam valami újat, és jól hasznosíthatót amit bele szőhetek a mindennapi munkámba. Az óvónők által bemutatott tevékenységek során új ötletek, módszerek kerültek a tarsolyomba. Hálás vagyok az óvodában dolgozóknak amiért szeretettel, és odafigyeléssel fogadtak minket, és élményekkel gazdagodva jöhettünk haza.
SÁNDOR JÚLIÁNNA:
Elsősorban Szeretnék köszönetet mondani Török Edit intézményvezető asszonynak, Bajnay-Szabó Mónika Tagintézmény-vezető asszonynak, a moderátornak, Tóth Imre Gyermekeink Harmonikus Fejlődésért Alapítvány elnökének, TKO Kikelet Tagintézmény egész csapatának, és Kopacz Erika Óvodavezetőnek, hogy lehetővé tették számunkra a Szakmai Konferencián való részvételt, hiszen ez elősegíti az együttműködést, a bevált gyakorlatok és a szakértelem kicserélését, ugyanakkor a digitális képességek fejlesztését is. Résztvevőként a Konferencia erősségének tekintem azt , hogy a programok során számos új jógyakorlattal ismerkedtünk elméleti és gyakorlati síkon, fejlesztettük digitális kompetenciánkat, előzetes ismereteinket gazdagítottuk szakmai téren és számos személyes élménnyel is gazdagodtunk . Számomra pozitív tapasztalatot jelentett az ismerkedés az Okoskocka fejlesztő eszközzel. Dr. Kelemen Lajos, az eszköz megalkotója szemléletesen bemutatta a módszer alkalmazását elméleti és gyakorlati síkon. Véleményem szerint az alkalmazásban való aktív részvétel a leghatékonyabb módszer az eszköz megkedvelésére, ezt megtapasztaltuk a műhelymunka során. Köszönjük Molnár Éva Óvodapedagógusnak, hogy érdeklődéssel szemlélhettük a csoportban való alkalmazást a bemutatón. A DIOO fejlesztő eszköz bemutatása Konkolyi Sándor, az eszköz megalkotója által, nagyon szemléletes volt, felkeltette érdeklődésünket és meggyőzött alkalmazása hasznosságáról. Külön köszönet az eszközért, és azokért a lehetőségekért, amelyekhez hozzájutottak óvodásaink ennek használata által. Ide sorolnám Bajnay- Szabó Mónika fejlesztő- óvodapedagógus előadásának időszerűségét és jelentőségét is: Robotika az óvodában Tetszett, hogy betekintést nyerhettünk az óvodai tervezés és fejlesztés módszereibe dr. Toma Kornélia óvodapedagógus szakfelelős könyvbemutatója által. Gondolatokat ébresztett bennem a Pompás napok program PP-vel kisért előadása, Török Georgina Erika óvodapedagógus bemutatásával, és a Tulipán csoportban bemutatott Boldog óvoda módszer alkalmazásával kapcsolatos újonságok is felkeltették érdeklődésemet. Köszönjük Sitkuné Csonka Edit óvodapedagógus. Bár a Mozgáskotta fejlesztő eszköz ismerős volt néhányunk számára, Magyar Gábor, az eszköz megalkotója, elméleti és gyakorlati bemutatója elmélyítette ismereteinket és megerősítette renkivüli hasznosságának felismerését. Minden résztvevő megismerkedhetett a módszerrel elméleti és gyakorlati síkon, és gyakrabban alkalmaztuk csoportunkban a tanév során. Összetettsége következtében a gyerekek kedvenc tevékenységeként tartjuk számon. Gratulálok a TKO Intézmény Ritmikus tánc csoportjának és néptánc csoportjának! Köszönjük , hogy ott lehettünk.
CSÁSZÁR MÁRIA:
Eseménydús, "maratoni" napok voltak. Elismerésére méltó szakmai előadások, prezentációk, tevékenységek sokasága követte egymást( megjegyzem, hogy gondos pontossággal). Volt alkalmunk újszerű dolgokkal ismerkedni, volt amit már ismerünk, és voltak módszerek, eszközök amit már mi is hatékonyan alkalmaztunk a munká k során. Nagyon szerettem a konferencia interaktív részét. A gyerekekkel tartott tevékenységek által betekintést kaphattunk az anyaországi óvodi oktatásról, annak színvonalára. Mindezek fényében megerősítést kaphattunk a mi didaktikai munkánkra vonatkozóan is. Nem elhanyagolható a szakmaiságon túl, ennek a pár napnak a csapatépítő jellege sem, és az is említésre méltó, hogy új kapcsolatok alakultak. A Szlovákiai óvónőkkel azóta is tudunk egymásról az internet által. Összességében mint szakmailag, mint emberileg tartalmas napok voltak, amiért hálás is vagyok.
II.Partnertalákozó és “Mi már így csináljuk!” szakmai konferencia Erdély szívében, Csíkországban
A projekt második partnerségi találkozóján a Napocska Óvoda láthatta vendégül a partnerintézmények küldöttségeit Erdély szívében, Csíkországban.
Az erdélyi partnertalálkozó szakmai konferenciájának témái, ugyan kapcsolódnak a nyíregyházán felvillantott szakmai jógyakorlatokhoz, de óvopedagógusi szakmánk újabb-más területeit jártuk mi körül. Intézményünk mutatta be és osztotta meg saját jógyakorlatait az ökológiai tudatosságra nevelés zöld témáiban, bemutatva óvodánk zöld oktatási és nevelési programjának valamint a tankert sajátos elemeit és tevékenységeit és zöld partnereinket, akik segítségünkre vannak ebben a környezettudatos küldetésben. Az első nap zöld csütörtök, minden előadás és bemutató ehhez kapcsolódott. Óvodánk nagy múltú zöld programjának megismertetése után két nyílt tevékenységet láthattok a Napocska Zöld Óvodakertünkben a szelektív hulladékgazdálkodásról és a komposztálásról. Délután megismerhették a Kertkaland programot és a Hangyaovit, amely egy székelyföldi környezeti nevelési program.
Pénteken a nemzetünk fennmaradását biztosító óvodai hagyományőrző és hagyományéltető tevékenységeket, jó gyakorlatokat osztottnk meg a résztvevőkkel egy több éves múltra visszatekintő ünnepség keretében: a Napocskás Szüreti Felvonulás és Mulatság. Úgy gondoljuk, hogy ez életreszóló élmény lehetett a résztvevő pedagógusok számára, hisz hálatelt szívvel vonulhattak végig városunkon viseletbe öltözött óvodásainkkal, majd több mint 400 gyermekkel együtt pördültek táncra szüretelve közös népi és kulturális értékeinket.
Zöld óvodaprogam és Zöld szív a Napocska Óvodában
Kollégáink, sándor Juliánna és Csata Zsuzsanna bemutatójukban felvillantották a Napocska Óvoda zöldóvoda programjának múltját és jelenét, legkiemelkedőbb jógyakorlatait a kezdetektől egészen napjainkig: zöld jeles napok megünneplése, hulladékgyűjtési kampányok, tanulmányi kirándulások, tanösvények látogatása, tematikus zöld hetek, flash-mobok, kiállítások és nagy büszkeségünk a Napocska Zöld Óvodakert és a Napocska interaktív öko-kert óvodaépületeink udvarán.
Kopacz Erika, óvodavezető bemutatta a Zöld Szív Ifjúsági és Természetvédelmi Egyesület jógyakorlatait, melyeket az előző tanévben sikerült óvodánkban is elindítani: védencfa program, zöld szíves parancsok, a „kicsi szép” szelíd megismerése és óvodakertünk zöld szíves tevékenységajánlatai, játékkészlete.
A résztvevők körbesétálhatták az óvodakertet és közelebbről megfigyelhették a tematikus táblákat, az ezekhez tartozó különböző manipulálható elemeket, tartozékokat, a magaságyásokat, az ökológiai tematikájú fejlesztő- és társasjáték készletet, a megismerés eszközeit: nagyítók, digitális és hagyományos mikroszkópok, bogármegfigyelésre alkalmas eszközök stb.
Két bemutatótevékenységben figyelhették meg a résztvevő pedagógusok azt, hogyan alkalmazzák kollégáink ezt a zöld módszer- és eszköztárat a gyerekek képesség- és személyiségfejlesztésére a hulladékgazdálkodás és a komposztálás témáit feldolgozva.
Lehetőség volt megismerni a Kertkaland, szemléletformáló oktatóprogramot és társasjátékot, valamint a Hangyaovi programot, amely a Zöld Székelyföld Egyesület környezeti nevelési programja.
A Zöld konferencianap végére ismét megtelt csivitelő családokkal a Napocska Zöld Óvodakert mert a Hangyaovi játékkészletével játszhattak a gyerekek és szüleik a délutáni napfényben fürdő kertünkben. Ez a nyitott kert tevékenység is a családok ökológiai tudatosság iránti érzékenyítését szolgálta pozítiv, közös élmények és felfedezések által.
Hagyományélés a Napocska Óvodában
A Napocska óvoda kiemelten fontosnak tartja a hagyományok megélését, átörökítését a gyermekek de akár a szülők számára is. Ez megmutatkozott az Erasmus + partner találkozó alkalmával is, ahol az óvodapedagógusok gazdag programokon vehettek részt a partneróvodákkal, gyerekekkel és szülőkkel közösen.
A partnertalálkozó második napja a népi hagyományokba való betekintésre adott alkalmat. Vendégeinket, az intézménybe lépve vidám hangulat fogadta, hiszen több mint 150 gyerek várta őket székely népviseletbe öltözve, ami már így a nap elején egyik fénypontja volt az eseménysorozatnak. Ezután a népi szoba mustrával folytattuk a napot, ahol a tárgyakban őrzött székely népi értékeinkkel ismerkedhettek, majd az ősi székely himnusz eléneklésével kezdetét vette a hagyományőrző nap programsorozata.
Nyirő Ibolya és Császár Mária óvodapedagógusok bemutatták a Napocska Óvoda élő, hagyományátörökítő programjait. Kiemelten beszéltek a megváltozott világról és felhívták a figyelmet arra, hogy tudomásul kell vennünk azt, hogy átalakult a pedagógiai közgondolkodás. Megszűnőben van az „Aki nem lép egyszerre...” mentalitás és helyébe lépett az „Indulj el egy úton, én is egy másikon…” szemlélet. Hogy mindez ne befolyásolja hátrányosan gyermekeink identitástudatának fejlődését, fontos, hogy a népi kultúrát, a népi hagyományokat bevigyük a nevelés minden területére. A bemutatót Márton napi gyermekjátékfűzér workshop követte. A vendégpedagógusok szakmai érdeklődéssel és önfeledt, játékos hangulatban vettek részt a tevékenységen.
A nap fénypontjaként éltük meg, az eső ellenére is, amikor a székely népviseletben öltözött gyerekek az óvodapedagógusokkal közösen, népi zene kísérettel, szüreti dalokat énekelve, csujogatva végigvonultunk a város utcáin és főterén, majd a központi parkba érkezve, a város óvodáiból meghívott gyerekekkel közösen megünnepeltük az őszi betakarítás ünnepét, a szüretet – tánccal, dallal és hagyományos finomságokkal.
Hiszem, hogy az ilyen kezdeményezések segíthetnek a gyerekeknek megőrizni és értékelni a kulturális örökségünket, éppen ezért nekünk pedagógusoknak feladatunk, hogy már óvodáskorban belecsepegtessünk megtartó értékeinket a gyermekek identitástudatába.
A programsorozat zárásaként ellátogattunk a Csíki Székely Múzeumba, ahol a Csíki idők járása- Múzeumpedagógiai foglalkozáson vettünk részt, ismerkedtünk a székely emberek életével és egy interaktív tárlatvezetésben lehetett részünk.
Bízunk benne, hogy minden résztvevő pedagógus telerakhatta puttonyát népi értékeinkkel, hogy a következő szüretig táplálja testét-lelkét egyaránt
III. Partnertalálkozó és szakmai konferencia Nagykaposon Felvidéken
Nagykaposon magyar barátaink a határtúli testvérek szeretetével és odaadásával vártak bennünket! Versmondó találkozón vehettünk részt, ahol a mi kis óvodásaink is szavalhattak az online térből bekapcsolódva. Szerencsénk volt betekinteni a nagykaposi Magyar Óvoda életébe- megismerhettük a speciális nevelési igényű gyerekekkel foglalkozó kék Felhőcske csoportjukat és az ott alkalmazott kutya terápiát. Megismerkedtünk Glóbival és az óvoda zöld szemléletű tevékenységeibe is bepillantást nyerhettünk.
Meglátogattunk sok történelmi és kulturális jelentőségű helyet: a kettévágott falut, a borsi Rákóczi kastélyt, Kassát.
Erasmus barátságunk emlékére közösen ültettünk fát az óvoda udvarán. Ott növekedik majd ez a kis fa a felvidéki óvodában, ahol ugyanúgy a megmaradásért dobban a munkaközösség szíve mint a mienk itthon Székelyföldön.
Szép élményekkel térhettünk haza és hoztuk szakmai tarisznyánkba az SNI-s gyerekekkel való foglalkozás jó gyakorlatait és Glóbi meséit, kalandjait.
Erasmus barátságfa óvodánk udvarán
Barátságfát ültettünk óvodánk udvarán a Tündérkert Keleti Óvoda küldöttségével a kiemelkedő partnerkapcsolat tiszteletére. A juharfa mellett egy táblácskán Erasmus partnerségünk felirata olvasható, melyet másik testvéróvodánk a nagykaposi Magyar Óvoda adományozott.
Ez az örökzöld növény Délkelet-Ázsiából származik, melyet világszerte előszeretettel ültetnek a kertekbe. Valódi pompájában ősszel gyönyörködhetünk, mert akkor jelennek meg rajta a friss, lángcsóvára emlékeztető, élénkpiros levelek.
Projektzáró konferencia Nyíregyházán
Lezárult egy igazán sikeres Erasmus partnerségi projektünk. A záró konferencián összegeztük mi mindent adott nekünk ez a nemzetközi partnerség: gyarapodott szakmai tudásunk, látókörünk és jelentős mértékben fejlesztettük az óvodánk eszköztárát is. De a legfontosabb hogy nagyon értékes szakmai barátságokat, kapcsolatokat alakítottunk melyekből a jövőben is töltekezni és fejlődni tudunk.
"Mi már így csináljuk! " Szakmai partnerség is Napocskàsan ragyogó volt!
A projekt zárultával kollégáink összefoglalták gondolataikat a éves partnerségről:🇪🇺
🌞Szakács Gyöngyike:
A legtöbbet új eszközként a DIOO fejlesztő eszköz hozta, ugyanis az idei tanévben a mi csoportunkba járó gyerekek teljes évi feljődését mérhettem ezzel az eszközzel, ami nagyon sok tudást, tapasztalatot, új módszer megismerését és igazi egyénre szabott fejlődési mutatókat ismertetett meg. A tanév eleji, tanév közbeni és tanév végi eredmények ismeretében a szülőkkel közösen tényleg mindenkinek a saját gyerekére vonatkozó fejlődési mutatókkal volt alkalmunk szembesülni, megismerkedni és információt kapni a haladás irányáról és intenzitásáról, illetve az esetleges plusz fejlődési hiányosságokról, fejlesztési területekről. Amit a legjobb elismerésnek élek meg, az az a visszajelzés, hogy inspiráltam más jelenlévő pedagógust is e téma feldolgozására, akik aztán sikerélménnyel és pozitívan számoltak be saját tevékenységeikról. Emberileg is sokat köszönhetek ennek a programnak, hisz sikerült eljutnom Nyíregyházára és Nagykaposra, volt alkalmam találkozni nagyon értékes emberekkel, kollégákkal, megimserhettem életmódjukat, szokásaikat, kultúrájukat és nagyon sok mindent abból, ami érték számukra. Nagyon jó tapasztalatcserékre került sor, örülök, hogy részese lehettem.
🌞Horváth Emese:
A Nyílt napon volt lehetőségem sikeres tevékenységet tartani a méhecske csomag felhasználásával és a többi eszközt is szívesen használom, ismerkedek velük.
🌞Csata Zsuzsa:
Tudtunk olyat hozzátenni ehhez a projekthez , amitől mindannyian gazdagodtunk, többek lettünk. Én külön büszke vagyok arra, hogy bemutathattam és egy kis ízelítőt nyújthattam azokról a zöld tevékenységeinkről, melyet már régóta végzünk nagy odaadással, és amelyet sikerült az utóbbi években megtölteni új tartalommal, új ötletekkel. És az nem más mint a Zöld óvoda program.
🌞Platon Ambrus Réka:
A projektben való részvétel nagyszerű lehetőség volt számomra,- számunkra látókörünk szélesitésére, kapcsolattartás más intézményekkel, óvónénikkel és kiváló alkalom volt az élményszerű tanulásra, átadásra, eszköztárunk bővitésére. Jó volt hallgatni saját kolléganőimet ahogyan az előadásokat tartották a konferencián, jó volt megosztani szakmaiságunkat, jógyakorlatainkat a Zöld óvoda kerti tevékenységeken, hallgatni más óvónők tapasztalatait, nehézségeit, sikereit amikkel mi is hasonló képpen szembesülünk munkánk során. Rájöttem arra hogy csapatban nagyon jó dolgozni és jól is tudunk dolgozni , miközben gyarapodott szakmai tudásunk.
🌞Nyírő Ibolya:
A bemutatók, tevékenységek, szakmai tanácskozások, a közös beszélgetések, számos szakmai és módszertani fogódzót adtak hozzá a már meglévő tudásomhoz. A projekt legnagyobb hozadéka számomra az volt, hogy lehetőségem nyílt megismerni és használni különböző innovtív digitális eszközöket és módszertani anyagokat, valamint a szakmai barátságok. Nagy megtiszteltetés és öröm volt számomra, hogy a népi hagyományaink gazdagságát mi mutathattuk meg a programban résztvevő pedagógus közösségnek és együtt átélhettük annak megtartó erejét. Ez a nemzetközi projekt úgy érzem még jobban megerősítette bennem az összetartozás érzését és segített a közös értékek mentén történő gondolkodásban, együttműködésben.
🌞Becze István:
Frissen végzett óvodapedagógusként, számomra nagy megtiszteltetés volt, hogy már rögtön a szakmai munkám kezdetén, egy Erasmus Partnertalálkozón vehetek részt. Számomra ez a partnertalálkozó, aminek a Napocska Óvoda adott otthont szakmailag egy nagyon színvonalas eseménysorozat volt, és sokat adott nekem. Ezen három nap alatt nagyon sok barátság alakult ki úgy a nyíregyházi, mint a nagykaposi vendégekkel. Néhány kötetlen beszélgetés során megosztottuk egymással a tapasztalatainkat, jógyakorlatainkat és élményeinket.
🌞Katona Beáta:
A csíkszeredai partnertalálkozón, izgalommal vártuk vendégeinket, hogy bemutathassuk mi is, hogyan telnek az óvodai mindennapjaink, hogyan keltjük életre a Zöld Óvoda kertünket, valamint megmutathattuk azokat az értékeket,hagyományokat melyeket mi ápolunk. Nagyon pozitív élményként éltem meg a közös készülődést kollégáimmal, úgy érzem jobban össze kovácsolt a közös munka. A partnertalálkozó záró konferenciáján jó volt fel eleveníteni azokat az élményeket,ismereteket amelyeket már megismertünk,átéltünk. Öröm volt látni az ismerős mosolygós arcokat akik barátsággal fogadtak minket.
🌞Szabó Boglárka:
Hálás vagyok, hogy szakmai életem elején részese lehettem az Erasmus+ projektnek, amely által külhoni magyar óvodapedagógusokat, és sok új eszközt megismertem. Az Erasmus+ projekt nemcsak szakmai, hanem személyes életemet is gazdagította, hiszen megismerkedtem melegszívű pedagógusokkal, akikkel szakmai beszélgetést folytattam, érdeklődéssel hallgatva jógyakorlataikat.
🌞Tamás Orsolya:
Szerencsésnek mondatom magam, hogy pályakezdő pedagógusként egy olyan intézményben kezdhettem pályafutásomat, amelynek ilyen színvonalas partnerkapcsolata van. Nagyon sok mindent megtapasztalhattam, megtanulhattam úgy a saját, mint a partner óvódákról. Örömmel töltött el, hogy a hagyományaink, szokásaink ennyire elvarázsolták a partneróvódák pedagógusait, velük együtt engem is.
🌞Császár Mária:
Büszke voltam az intézményünkre, arra az igényes, szinvonalas munkára amit bemutathattunk és arra az összefogásra amely a programsorozat sikerességéhez hozzájárult. A harmadik Erasmus partnertalálkozónak a nagykaposi Magyar Óvoda volt a házigazdája. A sok félemelő történelmi helyszín meglátogatása mellett, élmény volt megismerni az ott dolgozó óvodapedagógusok munkáját, szenbesülni nehézségeikkel, tiszteletreméltó helytállásukkal. Megismerhettük az óvodájukban működő Felhőcske csoportot, melyben szpeciális nevelési igényű gyerekekel foglalkoznak. Tapasztalatot szerezhettünk a kutyaterápia hatékonyságáról. Bepillantást nyerhettünk a Föld napjára ütemezett tevékenységekbe. Fontosnak tartom kiemelni, hogy ezen nemzetközi partnerségnek köszönhetően jelentősen sikerült fejlesztenünk óvodánk didaktikai eszköztárát. Ezeket az eszközöket hatékonyan használjuk a mindennapi didaktikai munkánk alkalmával.
🌞Részeg Melinda:
Úgy éreztem, hogy a szakmámban még jobban kiteljesedve végezhettem a mindennapi munkám. A színvonalas előadások alkalmával megismerkedtem olyan fejlesztő eszközökkel és módszerekkel, amelyek azóta már egyre inkább nagy népszerűségnek örvendenek a csoportomba. A Mozgáskotta, az Okoskocka és a padlórobotok gyakran bekerülnek a csoportunkba , és a gyerekek nagy előszeretettel és érdeklődéssel használják őket. ... késztetést éreztem arra, hogy még jobban elmélyüljek a kis robotok tanulmányozásában és felfedezésében, ezért az óvodánkban megszervezett Robovis kalandozásokon én is részt vettem, tevékenységet vezetve, ahol próbáltuk a gyerekekkel együtt „megszelídíteni” a kis robotokat.
🌞Fülöp Borbála:
A találkozók magas színvonalú szakmai tartalmakat, előadásokat, saját tapasztalataikat, kihívásaikat kínálták, amelyek segítettek abban, hogy szélesebb körű rálátást nyerjünk kollégáink munkájára. A szakmai előadások, a kipróbált jógyakorlatok, a gyermekek előadásai segítettek abban, hogy új ötleteket és módszereket ismerjek meg és próbáljak ki munkám során. A találkozók inspiráló légköre és a közösen megélt és elért sikerek motiválnak és önbizalmat adnak ahhoz, hogy a jövőben további nemzetközi projektben vegyek részt. Ez a projekt sikeresnek bizonyult, a nagy értékű eszköztár feltöltése mellett sok új barátot és szakmai kapcsolatot tudhatunk magunkénak.
🌞Sándor Juliánna:
Mindenik résztvevő tanintézmény tanuságot tett szakmai nyitottságáról és fejlődőképességéről, az óvodapedagógusok, partnerek, előadók, résztvevők új ötletekkel, izgalmas élményekkel gazdagodtak.
Pozitívumként éltem meg azokat a tevékenységeket, amelyeket személyesen tettem hozzá a csapat munkájához.
🌞Kósa Kovács Emőke:
Gyarapodtam úgy szakmailag, mint emberileg. Két találkozó alkalmával vendégként tekinthettem be az intézmények tevékenységeibe, mindennapjaiba, egy alkalommal szervezőként vettem részt a találkozón. Jó volt érezni, hogy kezdőpedagógusként, még ha csak a háttérben is, de tudtam segíteni a kollégáim munkáját, és én is részese lehettem a szervezésnek. Öröm volt visszatekinteni az óvoda múltjára és megismerni, hogy honnan is indultak a gyökerek, amelyek ilyen nagyra nőtték ki magukat, és amelyeket máig továbbadunk, éltetünk és amelyek évről évre meghozzák gyümölcsüket.
🌞Nagy Bernadett:
Az Erasmus számomra új tapasztalatokat, élményeket hozott! Köszönöm, hogy részese lehettem ennek a nem mindennapi projektnek, és eseménynek!
🌞György Éva:
Hálásan köszönöm, hogy részt vehettem, nekem óriási élményt jelentett, mivel ilyenben még sohasem volt részem. Úgy vagyok ezzel, mint a kisgyerek, aki kikerül a nagyvilágba és rácsodálkozik, hogy milyen szép és csodálatos ez a világ . Nagyon sokat számított nekem az is , hogy itt és VELETEK volt részem ebben az óriási élményben.
🌞Benedek Henrietta:
Az Erasmus partnerkapcsolat kapcsán megtapasztaltam azt, hogy mennyire fontos kapcsolatokat kialakítani majd azokat fenntartani intézmények és pedagógusok között. Hiszen sikereket együtt, összefogva, egymást támogatva, egymástól tanulva lehet elérni. Megismertem határon túli óvónőket, akik nagyon sokat meséltek a szakmájukról, az ők óvodai életükről, szokásaikról, eseteként nehézségeiről. Összeségében úgy gondolom, hogy egy ilyen partnerkapcsolat lényegesen hozzátesz egy pedagógushoz szakmailag és emberileg egyaránt.
🌞Antal Dalma:
Kezdőként az Erasmus + több érdekes dolgot is jelentett. Az első találkozó után a kollégáim nagyon sok új eszközzel gazdagították az ovinkat. Ami szinte a mindennapi életünkbe került a 2023-2024-es tanévtől az a DIOO volt, amely sokban megkönnyítette a felmérési időszakokat. Összességében én úgy gondolom, hogy nekem a legtöbbet az eszközbővülést adta az Erasmus+-ban.